O'Reilly logo

Microsoft® Excel® 2010: Data Analysis and Business Modeling by Wayne L. Winston

Stay ahead with the world's most comprehensive technology and business learning platform.

With Safari, you learn the way you learn best. Get unlimited access to videos, live online training, learning paths, books, tutorials, and more.

Start Free Trial

No credit card required

Chapter 12. IF Statements

Questions answered in this chapter:

  • If I order up to 500 units of a product, I pay $3.00 per unit. If I order from 501 through 1,200 units, I pay $2.70 per unit. If I order from 1,201 through 2,000 units, I pay $2.30 per unit. If I order more than 2,000 units, I pay $2.00 per unit. How can I write a formula that expresses the purchase cost as a function of the number of units purchased?

  • I just purchased 100 shares of stock at a cost of $55 per share. To hedge the risk that the stock might decline in value, I purchased 60 six-month European put options. Each option has an exercise price of $45 and costs $5. How can I develop a worksheet that indicates the six-month percentage return on my portfolio for a variety of possible ...

With Safari, you learn the way you learn best. Get unlimited access to videos, live online training, learning paths, books, interactive tutorials, and more.

Start Free Trial

No credit card required